Armi Maket

ARMİ MAKET VE TASARIM

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden mezun olan ve bir dönem aynı üniversitede maket hocalığı da yapan Mimar Arif Ünlü’nün kurduğu Armi Maket, 1988 yılından bu yana mimari maket yapımı alanında faaliyet gösteriyor.

“Siz hayal edin, biz maketini yapalım.” sloganıyla çalışmalarını sürdüren Armi Maket, daima en iyiyi, en kaliteliyi en makul şartlarda ortaya koymayı hedefliyor. Deneyimli, uzman, araştırmacı özelliklere sahip mimar ve teknikerlerden oluşan kadrosuyla uzun yıllardır mimarlığın uzmanlık gerektiren bu alanında hizmet veren Armi Maket, bilgisayar teknolojisine bağlı olarak bilgisayarlı 3D oluşturucular, CNC makineleri, lazer kesici makineler ve geniş makine parkıyla maketçiliğin gerektirdiği en ileri makineleşmeyi, en önemli unsur olan titiz el emeğiyle birleşerek mimari sonuca ulaşıyor.

Mimari maket yapımı alanındaki 22 yıllık deneyimiyle sayısız projede imzası olan firma, aynı zamanda Miniatürk Projesi maketlerinin yapımcısı konumunda bulunuyor. Bilgisayarlı 3D modelleme cihazıyla birlikte CNC makineleri, bilgisayarlı lazer makineleri, geniş ayölye makineleri, boya imkanları ve geniş, bilgili, deneyimli kadrosuyla 500 metrekarelik atölyesinde hizmet veren firma, maketlerin yapımında ağırlıklı olarak poliüretan, poliester ve acrylic levhalar kullanıyor.

MAKETLERİN YAPIM AŞAMALARI

Projeleri hazırlanan eserler, cad-cam programlarında elemanlarına ayrılarak, her bir parça tüm detayları verecek şekilde 2D ve 3D olarak modellenmektedir. Modellenen parçalar CNC makinelerde üç boyutlu olarak şekillenmekte ya da yerine göre lazer makinelerde 2 boyutlu kesilmekte ya da lazer-markalama yapılmaktadır.

Üretilen parçalar monte edilmekte ve boyanmaktadır. Tüm montaj ve renklendirme işlemleri tamamlanan model peyzaj projesine uygun olarak peyzajı tamamlanarak teslime hazırlanmaktadır. İsteğe göre içten veya dıştan ışıklandırılmakta, lake maket tablası ve şeffaf koruyucu pleksiglas veya cam muhafaza yapılarak şık maket ayaklarıyla birlikte teslim edilmektedir.

Arazi; yollarda, binaların oturum şekilleriyle, doğal ve düzenlenmiş kotlarıyla birlikte tüm arazi hareketlerini tek defada ve gerçeğiyle birebir aynı olacak şekilde bilgisayar ortamında hazırlanacak olan üç boyutlu modelin CNC makinesinde blok poliüretandan oyulmasıyla elde edilmektedir. Bu şekilde arazi gerçeğinin aynısı olmaktadır.

REFERANSLAR

© 2018 Armi Maket